Miniporadnia: będę robić czy będę robił(a)?

Jak jest prawidłowo: będę robić czy będę robił (będę robiła)?

Obie formy są poprawne, więc możesz wybrać tę, która bardziej Ci się podoba. Czym się różnią? Będę robić jest uniseksowe, a będę robiła oraz będę robił wskazują płeć osoby mówiącej.

 

Forma z bezokolicznikiem może przydać się przy liczbie mnogiej, zwłaszcza jeśli podmiot jest szeregowy i sprawia nam kłopot, np. gdy nie wiemy, które z poniższych sformułowań jest prawidłowe:

mężczyźni i psy będą robiły
mężczyźni i psy będą robili

Zamiast tego możemy po prostu powiedzieć, że mężczyźni i psy będą robić. A do tego już nikt (ani nic) nie będzie mógł się nam przyczepić! Nawet rzep… #łohohojakiżarcik #bokizrywać

 


 

Miniporadnia to cykl tekstów, które pojawiają się na blogu od poniedziałku do piątku o godzinie 7:00. W każdym tekście poruszam jedno proste zagadnienie językowe. Ostatnio pisałam o nie codziennieniecodziennie.

Ula Łupińska

Dzięki za przeczytanie tekstu! Jeśli Ci się podobał, udostępnij go na Facebooku :) I czekam na Twój komentarz pod tekstem!

  • Akurat psy też by „robiły”, więc może przydałby się tu przykład męskoosobowy :) Ula, uwielbiam ten cykl!

  • Hashtagi <3

  • Pingback: Miniporadnia: jakiś czy jakichś • Ula Łupińska()

  • Agnieszka Dudek

    Mężczyźni i psy będą robili? A co takiego mogą razem robić mężczyźni i psy? Co mają wspólnego?
    To policjanci i psy będą szukali? A ja myślałam, że mówi się: policjanci z psami będą szukali.

    • To tylko przykład, nie skupiałam się na tym, co faktycznie mogą robić ;) Chodzi o końcówkę. Będzie lepiej, jeśli zmienię na np. „będą spacerowali” / „będą spacerować”?